بیشترین بهره را از JavaScript ببرید

1397/03/12
 به منظور پر کردن خلا و کم بودن تنوع کارکردهای اصلی JavaScript، کتابخانه های زیادی در حال توسعه هستند که کار را برای برنامه نویسان ساده خواهند کرد. در ادامه به فهرست کوچک اما مفیدی از این موارد خواهیم پرداخت.

JavaScript در سال 2018 نیز برای چندمین بار، به عنوان محبوب ترین و پر استفاده ترین زبان برنامه نویسی اعلام شد. در چنین شرایطی طبیعتاً اکوسیستم و فضای پیرامون آن دستخوش تغییرات و رشد زیادی خواهد شد. طبق برنامه ریزی های انجام شده ظاهراً استاندارد و هسته اصلی کتابخانه، همچنان کوچک باقی خواهد ماند بنابراین به منظور پر کردن این خلا، کتابخانه های متنوع و زیادی در حال توسعه هستند که کار را برای برنامه نویسان بسیار ساده خواهند کرد.

در ادامه به فهرست کوچک اما مفیدی از این موارد خواهیم پرداخت. در صورتی که تا کنون برنامه نویسی Front-end را در سطح حرفه ای دنبال کرده باشید، حداقل نام چند مورد از آن ها را شنیده اید:
 

 1. Underscore و Lodash

  به احتمال قوی UnderScore و Lodash را می شناسید. Underscore به منظور تسهیل کارکردهای عمومی JavaScript ساخته شده است. این کتابخانه بیش از 100 تابع برای نیازهای رایج در اختیار کاربران قرار داده است.

  برای معرفی Lodash شاید این نکته کافی باشد که پردانلود ترین کتابخانه حال حاضر JavaScript است. همچنین این کتابخانه به عنوان یک کتابخانه پایه بیشترین استفاده را داشته است. هدف آن نیز تولید محیطی پایا برای استفاده از آرایه ها، رشته ها، اشیا و استفاده آرگومانی از اشیا است.

 2. Ramda

  این کتابخانه به منظور برنامه نویسی تابعی طراحی شده است و قابلیت Pipeline را فراهم خواهد ساخت. اجرای کلیه توابع و ارسال پارامترها به ترتیب و گونه ای انجام خواهد شد که برنامه نویس به ساده ترین شکل بتواند نیاز خود را پیاده سازی نماید.

 3. MathJS

  با استفاده از MathJS می توانید به شکل گسترده ای قابلیت های ریاضی JavaScript را افزایش دهید. شاید مهمترین مزیت این کتابخانه استفاده از Expression parser منعطف و قابلیت محاسبه حجم داده ای بسیار بالاست. این کتابخانه حتی دارای سورس باز است و به سادگی قابل گسترش می باشد.

 4. Moment

  حتماً تا کنون با سختی های اعتبارسنجی، دستکاری و تغییر تاریخ مواجه شده اید. Moment دقیقاً پاسخ به مشکل شماست. کلیه موارد پرکاربرد وابسته به تاریخ در این کتابخانه پیاده سازی شده است. همچنین با استفاده از افزونه های جانبی می توانید محاسبه تاریخ شمسی را نیز به آن اضافه نمایید.

 5. Sugar

  این کتابخانه برای کار با اشیای Native ساخته شده و استفاده از آن آسان است. همچنین Sugar ماژولار ساخته شده و قابلیت گسترش وسیعی را ارائه می دهد.

 6. Lazy

  Lazy کتابخانه ای شبیه Underscore است با این فرق که هدف اصلی آن انجام کمترین کار و ایجاد بیشترین انعطاف ممکن است. طبیعتاً این موضوع منجر به جهش سرعت و سادگی استفاده خواهد شد.

 7. Chance

  با استفاده از این کتابخانه تولید تصادفی رشته ها، اعداد و ... به سادگی قابل انجام است، در نتیجه، ایجاد رویه های تست خودکار و تولید هر مقدار تصادفی ساده خواهد شد. این کتابخانه نیز دارای سورس باز است.

 8. ChartJS

  تولید نمودارها و نمایش اطلاعات آماری به شکلی زیبا، در نتیجه گیری، گزارش گیری و بهبود UX می تواند مفید باشد. خوشبختانه Chart.js علاوه بر زیبایی و سادگی دارای انعطاف کافی است.

 9. Polished

  Polished بسیار سبک بوده و به منظور ایجاد Style با استفاده از JavaScript ساخته شده است. Polished این کار را با بهره جستن از توابع کمکی Sass میسر ساخته است. در نتیجه روند تولید UI را بسیار سرعت می بخشد.

User Avatar
نویسنده : علی هریسچیان
امتیاز شما :

دیدگاه کاربرانارسال پیام Security code